התאוששות לאחר ריצה / מיכל רג'ואן

מאמץ הגוף במהלך מרוץ יכול להיות גבוה עד מקסימלי, אחרי שהתאמנתם כל כך הרבה זמן למרוץ, אתם רוצים ובצדק לתת את כל מה שיש לכם ב"יום הדין".

המטרה לאחר המרוץ היא לגרום לגוף להתאושש כמה שיותר מהר ולחזור לשגרת האימונים שלנו מאוששים ובלי כאבים.

קחו בחשבון, שלא רק הגוף צריך להתאושש אלא גם הראש שלכם זקוק למנוחה מנטלית אחרי המרוץ.

אז קבלו כמה טיפים חשובים ממיכל רג'ואן שרצה לה מרתונים להנאתה כבר 13 שנים. 

מים מים בששון – מיד לאחר סיום המרוץ, לאחר ש"החזרתם" לעצמכם את הדופק, חשוב לשתות מים ולהחזיר נוזלים לגוף, תשתו מים לאורך כל הימים שלאחר מכן, כך גם תחזירו נוזלים לגוף וגם תמזערו שרירים תפוסים ביום למחרת .

תזונה – לא תמיד אפשר לאכול ישר אחרי המרוץ, מערכת העיכול עובדת קשה כאשר הגוף מתאמץ ולפעמים בעקבות כך נסתם התיאבון, כן חשוב להכניס לפה אפילו משהו קטן שמכיל חלבון ופחמימה. במהלך פעילות גופנית קיים הרס לשריר שנבנה במנוחה ובתזונה הנכנסת אליו. אפילו תפוח ויוגורט יעשו את העבודה. בהמשך, לאחר שתתאוששו קצת תאכלו ארוחה מלאה שתכלול שילוב של אבות המזון (לא לשכוח את המים בזמן הארוחה).

מנוחה – הישמרו מאימונים עצימים בשבוע הקרוב (מרתוניסטים אפשר גם שבועיים).

תנו לגוף מנוחה, וריצות קלות. אולי חלקכם ירצו לחזור לריצה מהירה מייד, כי המרוץ היה לכם מעולה או לחלופין לא השגתם את התוצאה שרציתם  ובא לכם "לפצות", אבל תמתינו עם זה. תפרגנו לגוף בריצות קלות, דופק נמוך, אפשר אפילו לרכוב קצת על אופניים. זה נקרא "מנוחה פעילה".

אגב, גם מנוחה של כמה ימים בלי לרוץ בכלל, תתקבל בברכה מהגוף שלכם .

מתיחות –  ככל שהמרוץ היה יותר עצים עבורכם, ככה העדיפות היא לעשות את המתיחות מאוחר יותר על מנת לא למתוח ולפגוע בגיד . עשו מתיחות בערב מול הטלוויזיה, עדיפות למתיחות למשך זמן של 20 דקות לפחות.

עיסוי – יכול מאוד לעזור להתאוששות, רק תנחו את המטפל שיעשה לכם את המסג שאתם אחרי מירוץ, כי אז הוא ידע כיצד להתנהג עם הגוף ובאילו מקומות לשים יותר דגש.

שיהיה לכם בהצלחה בהתאוששות וכל הכבוד על הדרך!

מיכל רג'ואן
מאמנת ריצה

שיווק באינטרנט - Wisy / בניית אתרים בוורדפרס – x-Press